Sjösäkerhetsnämnden och besiktare

Föreningen behöver dig! ESFs sjösäkerhetsnämnd söker fortfarande efter förstärkning. För att få alla föreningens båtar besiktade behöver vi nya besiktare samt ny ordförande till sjösäkerhetsnämnden. Att bli besiktare är ganska enkelt. Det som behövs är kunskap om båtar och en bra inställning till sjösäkerhet. En besiktarkurs tar ett veckoslut varpå man får besiktningslicens för åtta år framåt. ESF står för kursavgiften.

Följande kurser arrangeras under våren 2024:
Grundkurs, närundervisning:
Helsingfors, 10-11.2 (kursen både på svenska och finska)
Helsingfors, 2-3.3 (på finska)
Också fortsättningskurser ordnas, mer info om dem hittas på förbundets hemsidor.

Är du intresserad eller vet någon som kunde vara det, tag kontakt med Lasse Ingvall (lasse(ät)ingvall.fi, 0500-451975).

Varukorg
Rulla till toppen