Ny hastighetsbegränsning utanför Amiralshamnen

pdf

Vissa har säkert redan märkt de nya skyltarna söder om Amiralshamnen. Det är frågan om en ny fartbegränsning på 10 km/h (ca 5 knop) samt vågförbud som gäller i farleden utanför Amiralshamnen. Farleden är livligt trafikerad speciellt under soliga sommardagar och vågor som orsakas av båtar i högre farter sliter på både bryggorna och båtarna i hamnen. Styrelsen hoppas att alla följer begränsningarna då de finns till för föreningens och medlemmarnas bästa! Observera att samma begränsningar existerar sedan tidigare också utanför Paven även om skyltar inte finns utplacerade. Alla begränsningsområden hittas på Trafikledsverkets karta över begränsningsområden.

pdfPÄÄTÖS_Amiraalinsatama_fi_sv.pdf

pdfPäätöksen_liitteet_Amiraalinsataman_edusta_fi_sv.pdf

Varukorg
Rulla till toppen