Grande Finale 19.9

Välkommen med på familjeskaba utan spinnaker runt onsdags märkena. Skepparmöte i Amiralshamnen kl. 12.00. Anmälning på plats.

Resultat

Årsmöte 23.9

Medlemmarna kallas till årsmöte onsdagen den 23 september 2020 kl. 18.00 i Amiralshamnen eller på distans via Zoom. På mötet behandlas de ärenden stadgarna föreskriver.

Vi önskar att så många som möjligt deltar virtuellt. Zoom länken publiceras på webbsidan före mötet.

De som deltar i person i Amiralshamnen skall anmäla sig till mötet via webbsidan senast den 22.9.2020. Ingen anmälning behövs om man deltar via Zoom.

Hjärtligt välkomna!
-Styrelse

Boka höstens båtlyft i Amiralshamnen

Höstens båtlyft kan nu bokas i kalendern. Som vanligt har vi tre datum; i mitten av september, början av oktober och mitten av oktober:

Bockarna lyfts på plats under bocktalkot tisdagen den 15.9 kl 16 - kom gärna och hjälp till, det behövs många händer.

Seglarträff på Paven fre 11.9

Välkomna på extempore seglarträff till Paven fredagen 11.9. Vi börjar samlas på restaurangen kl. 16, med middag kl 18:30. Alla intresserade är välkomna, och kan stanna över natten i båten för att segla vidare på lördag. Anmäl här på webbsidan senast onsdag 9.9 så att restaurangen vet hur många är påväg.

Restaurangens meny hittar ni här. Som ESF meddlemmar får ni -20% på restaurangen.

Anmälan

606 FM på HSK 5-6.9

Finska Mästerskapet för 606:orna seglades under veckoslutet på HSK. Det blev flera tuffa race i frisk vind båda dagarna. Guldet gick till Manni Borg & Johnny Winquist (NJK), silver togs av Victor Mesterton & Anton Eklund (ESF), brons gick till Andy Nyström & Pa Sandman (NJK) följd av Henrik Eklund & Lotta Lemström (ESF) på jämna poäng. Tre andra ESF besättningar var med och placerade sig 6e, 7e och 8e. Totalt 15 besättningar från fem olika klubbar deltog. 

Resultat

Pasta & Vin för Juniorföräldrar 18.9!

Bästa juniorförälder,

Välkommen på Juniorföräldrarnas Pasta&Vin 18.9 på Harrys Paviljong kl. 18!

Pasta&Vin är den traditionella träffen för juniorföräldrar. Vi samlas ute på Harrys Paviljong ute på Paven för att fira en trevlig kväll tillsammans. Kom med och lär känna andra juniorföräldrar, diskutera juniorverksamheten på ESF och njut förstås av den goda pastan. På grund av situationen med COVID-19 finns det också möjlighet att äta utomhus (under tak/segel). Reservera med varma kläder då kvällarna i september redan är svala! I år finns det också möjlighet att bada bastu i ESF:s nya bastuflotte.

Inbjudan i sin helhet

Varmt välkomna!
ESF Juniorteam

Ny hastighetsbegränsning utanför Amiralshamnen

Vissa har säkert redan märkt de nya skyltarna söder om Amiralshamnen. Det är frågan om en ny fartbegränsning på 10 km/h (ca 5 knop) samt vågförbud som gäller i farleden utanför Amiralshamnen. Farleden är livligt trafikerad speciellt under soliga sommardagar och vågor som orsakas av båtar i högre farter sliter på både bryggorna och båtarna i hamnen. Styrelsen hoppas att alla följer begränsningarna då de finns till för föreningens och medlemmarnas bästa! Observera att samma begränsningar existerar sedan tidigare också utanför Paven även om skyltar inte finns utplacerade. Alla begränsningsområden hittas på Trafikledsverkets karta över begränsningsområden.

pdfPÄÄTÖS_Amiraalinsatama_fi_sv.pdf

pdfPäätöksen_liitteet_Amiraalinsataman_edusta_fi_sv.pdf

Track Day J70 Regatta på BS 29-30.8

ESF ordnar tillsammans med BS en J70 regatta med liga format på Brändö det sista veckoslutet av augusti. Många korta starter med hög intensitet, liksom i den Finska Seglingsligan står på agendan. Max 12 lag ryms med, ingen egen båt behövs. Samla ihop ett lag på 4 pers och anmäl dig! Mera hittar du på Manage2Sail.

ESF i Helsinki Tallinna Race 2020

Över 170 båtar deltog detta år i tävlingen över finska viken! Sju ESF båtar var med och bäst klarade sig Nicke Rostedt (4:e i FinRating 2-klassen), Tom Finell (6:e i Double Handed-klassen) och Bebbe Nilsson (8:e i Double Handed-klassen). Välgörenhet har varit en av de centrala grejerna i Helsinki Tallinna Race redan från början och i år skänktes hela 6570 € som hjälp åt barn samt renande av östersjön.

Resultat

Pentala-Nokkala 23.8.2020

Den traditionella kölbåtstävlingen, tidigare känd som Pentala RWYC, är här igen! Tävlingsinbjudan och anmälning hittas på Manage2Sail. Välkommen!

Lyckat Optimist FM arrangerades av ESF

Senaste veckoslutet (7-9.8) arrangerades Optmisternas Finska Mästerskap samt kadett tävling på ESF. Totalt 91 seglare från över 15 klubbar tävlade i strålande förhållanden. Bortsett från dimman på fredag förmiddag var det sol och lätt till medelhård vind som gällde. Grattis till alla medaljörer och ett stort tack till alla de 30-40 frivilliga som ställde upp som arrangörer. Det har kommit mycket positiv feedback!

Resultat

Framgång i Barösund Runt!

Tom Finell vann stora klassen och tog line honors i Barösund Runt som seglades 1.8. I lilla klassen seglade Nikolas Sanila in på en tredje plats följd av Freyr Riska på fjärde plats. Klas Linderborg tog hem vinsten i Family-klassen där också Tom Eklundh klarade sig fint och tog hem brons. Totalt 9 stycken ESF båtar bland 36 startande är inte illa!

Resultat

Många med i Laser Masters 2020

Rekordmånga deltagare i Laser Masters i år! Tävlingen gick av stapeln 1-2.8 i Nagu och det blev flera medlajer för ESF igen. 

Derek Breitenstein vann Radial-klassen, Lotta Lemström var bästa dam och trea totalt i Radial, Benko Enoksson var bästa "Legend" (75 fyllda och äldre). Totalt 10 ESFare med! Stort grattis till alla!

Resultat

Pentala Runt och Mamm- & Pappsegling 2.8

Resultat - Pentala Runt 2020

Optimist

 1  1093 Richard Diesen 
 2  888 Assi Lindell 
 3  1162 Ines Karlemo 
 4  725 Nathaniel Shahar 
 5  460 Rafael Meinander 

RS Feva

1 Aaron Meinander & Robin Österholm 
2 Naomi Shahar & Petra Shahar   

606

 1  39 Team Majander 
 2  30 Team Blom 
 3  36 Team Karlemo 
 4  31 Team Kolster 
 5  16 Team Eriksson 
 6  60 Team Holmberg 
 7  83 Team Weber

 

 I år deltog inga Lasrar eller kölbåtar.

 

Ändring i seglingsföreskrifterna för Onsdagsseglingar!!

Ändring i Seglingsföreskrifterna för Kölbåtar, nr. 1

Datum: 29.7.2020

2. REGLER och ANSVAR

Tillägg:

- KSR 52 gäller inte.
- En båt som använder autopilot bör vara beredd att hålla undan för båtar med rätt till väg, på samma sätt som vid manuell styrning!
- God utkik vid andvändning av autopilot är minst lika viktig som vid manuell styrning!
- Användning av el-vinschar är tillåtet.


Denna ändring är ikraft från och med onsdagen 29.7 till slutet av säsong 2020.

Kappseglingsreglerna 2017-2020:

52 HANDKRAFT
En båts stående rigg, löpande rigg, rundhult och rörliga skrovbihang får justeras och manövreras enbart med den kraft som
besättningen skapar.

Kallelse till årsmöte i Esbo Segelförenings Understödsförening r.f.

Medlemmarna i Esbo Segelförenings Understödsförening r.f. kallas härmed till stadgeenligt årsmöte måndag 10.8.2020 kl 1800 i Amiralshamnen, 02360 Esbo. På mötet behandlas de ärenden som nämns i § 9 i stadgarna.
 
Styrelsen

Gemensam Kadetträning 7.8

Gemensam Kadetträning 7.8 

ESF ordnar i samarbete med Segel- och Båtsport i Finland gemensam Kadetträning fredag 7.8.

Läs mer

 

Kadettien yhteistreenit 7.8 - kutsu

Bastuflotten är färdig

Föreningens flytande bastu är färdig, och medlemmarna är välkomna att komma och bada i den på Paven. Officiella basturegler publiceras senare, men kom ihåg att hugga lika mycket ved som du själv använder.

Ett stort tack till alla frivilliga som var med och förverkligade detta projekt!

Onsdagsseglingarna kör igång 3.6

Äntligen är det dags! Säsongens första Onsdagssegling den 3.6. Här är vad du ska göra före det:

  • Anmäl dig här. En gång för hela säsongen räcker!
  • Läs igenom seglingsföreskrifterna och lägg märke till ändringarna.
  • Läs igenom säkerhetsföreskrifterna så att du kan dem utantill och hoppas att du aldrig behöver använda den kunskapen.
  • Ta en titt på bankartan och kanske printa ut en kopia att ta med i båten.
  • Packa seglingsväskan och locka med alla bekanta, så väl andra seglare som åskådare!

Seglingskurs D1 och D2 ordnas i juni

Vi har idag fått rekommendationerna från Segel- och Båtsport i Finland (SBF) som gäller f.o.m. 1.6.  Rekommendationerna kan läsas här.

ESF kommer att ordna seglingskurs D1 och D2 men med vissa specialarrangemang. Vi återkommer till dessa specialarrangemang då vi har dem färdiga men tex kommer kursstorleken att begränsas till 10 deltagare/kurs. Vi informerar också om övrig juniorverksamhet i juni så fort vi framarbetat våra egna riktlinjer.

ESF Juniorteam

Guide för självbesikting 2020 p.g.a. Covid-19

För att undvika närkontakt och smittorisk utföres båtbesiktning 2020 som ”Självbesiktning”. Här är en guide hur du kan själv besikta din båt. Läs noga och ta kontakt ifall frågor uppstår!

- Sjösäkerhetskomittèn

Virtuella Onsdagsseglingar

Under maj seglades onsdagsseglingarna virtuellt på Virtual Regatta! Från och med den 3.6 börjar de "riktiga" onsdagsseglingarna. Nedan resultaten från de fyra onsdagarna i maj.

pdfResultat 6.5

pdfResultat 13.5

pdfResultat 20.5

pdfResultat 27.5

Restaurang Paven öppnar 1.5

"Vi öppnar 1.5.2020 kl. 12.00 som take away restaurang. Gör din beställning via telefon på nummer 09 888 6923 eller på plats så hämtar vi maten till din båt. Under maj månad håller vi öppet på veckoslut kl. 12.00 – 18.00. Välkomna!"

Restaurangens hemsida

Distansträning i maj

Vi vill erbjuda våra junior Måndags-, Kadett- och Regionalseglare också något i maj och darför kan du nu anmäla dig till våra distansträningar. De som anmäler sig till distansträningarna kommer att få ett materialpaket fyra gånger i maj. Paketet innehåller bl.a videon, teori och roliga uppgifter relaterade till segling. Vi hoppas så många som möjligt hänger med på dessa träningar. På distansträningarna går vi igenom grundera och repeterar det vi tidigare lärt oss. På så sätt kommer vi också bättre i gång då vi äntligen kan börja de fysiska träningarna igen. 

Anmäl dig här. Efter att du anmält dig får du en länk till distansträningarna. Testa att länken fungerar och förbered dig för den första distansträningen som börjar 4.5.

Information gällande hur COVID-19 påverkar föreningens verksamhet

Uppdaterad: 9.4.2020

Coronavirusläget (COVID-19) har förändrat mycket av livet här i Finland och i hela världen. Vi är i en situation där ingen verkligen vet hur den närmaste framtiden kommer se ut. Hela världen...

Nattvaktsbokningen har öppnats 29.3, också sjösättningarna kan bokas

På grund av det osäkra läget med COVID-19 viruset hålls nattvaktsbokningen enbart via webbsidan, dvs. ingen bokning i hamnen.
Om du inte lyckas boka turer via webbsidan, var i kontakt med Robert Fogelholm, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den./050-3510256

Varje medlem med bryggplats vaktar två gånger per sommar, medlemmar med två bryggplatser vaktar tre gånger per sommar.

Också sjösättningarna kan bokas, för tillfället finns tre sjösättningsdatum i kalendern: 23.4, 3.5 och 17.5.

25 år sedan ESF fick Amiralshamnen som gåva

Det är i år 25 år sedan ESF fick Amiralshamnens nuvarande områden som gåva från systrarna Johanna Weckman och Clara Ekholm. 

"Den 14 februari är ett datum, som alltid kommer att ihågkommas i ESF:s hävder. Denna dag, som mycket passande även kallas Alla hjärtans dag, erhöll vår förening som gåva Amiralshamnens nuvarande område samt tillägsområdet med vaktstuga och bastu" - Teddy Weber

Bifogat ESF-info 2/95 där Teddy Weber och Björn-Erik Björnström skriver om saken. Också gåvobrevet finns där. 

Donation_14_februari_1995.pdf

Årsmöte flyttas till senare datum pga. COVID-19

Styrelsen har beslutat att årsmötet flyttas framåt på grund av COVID-19 pandemin. Beslutet baserar sig på myndigheternas och Segel- och Båtsport i Finlands rekommendationer. I och med detta beslut följer vi inte ESFs stadgar. Däremot stöds beslutet av föreningslagen.

Vi följer med situationen samt myndigheternas rekommendationer och meddelar närmare om mötets datum.

Segel- och Båtsport i Finlands rekommendationer gällande viruset hittas här

Vid frågor får ni gärna vara i kontakt med styrelsen, se kontaktuppgifterna här.

Vinterträningen för juniorer, vuxenjumpan och föräldrakvällen 23.3 backade

ESF-juniorverksamhet backar sin vinterträning, dvs all träningsverksamhet för juniorer samt vuxenjumpan, fram till slutet av april pga coronaviruset.

Föräldrakvällen 23.3 backas också. Vi försöker informera våra medlemmar om verksamheten via hemsidan och nyhetsbrevet så gott vi kan. I frågor får ni gärna vara i kontakt med oss via följande e-postadresser:

Kurser, äventyrsläger: kurser (at) esbosegelforening.fi / Träningsgrupper och träningsläger samt övriga frågor: junior (at) esbosegelforening.fi

Segel och Båtsport i Finland har backat Meriturvadagen 19.4, de som redan anmält sig meddelas skilt om detta.

Vi följer med situationen samt myndigheternas rekommendationer och meddelar närmare om hur verksamheten fortsätter i maj. Se också Segel- och Båtsport i Finlands uppmaning gällande coronaviruset via länken.

Vi beklagar att verksamheten avbryts och hoppas den kan fortsätta igen så fort som möjligt.

Föräldrakväll

FÖRÄLDRAKVÄLLEN ÄR INHIBERAD PGA SITUATIONEN MED CORONAVIRUSET

ESF Juniorverksamhet ordnar en föräldrakväll med info om kommande säsong. Vi berättar mer om sommarens program, kurser, läger och träningsverksamhet samt svarar på frågor.

När: 23.3.2020 kl. 18-19.30

Var: Amiralshamnen

För vem: Alla intresserade föräldrar och övriga som vill veta mer om ESF:s juniorverksamhet

Välkommen med!

Talko - flytande bastu till Pentala

Inför kommande sommar  kommer vi att bygga en flytande bastu till Pentala. Bastun kommer att byggas helt med talkokraft, och vi behöver därför ivriga medlemmar som kan hjälpa till med byggandet. Vare sig du är en erfaren hemmasnickare eller mindre erfaren byggare, är du välkommen med!

Datumen är delvis fastslagna men är beroende av väderförhållanden. Därför önskar jag förhandsanmälan så jag kan inhibera om förhållandena är dåliga. 

Nästa talkö är 14-15.3 då vi bygger omklädningsrummet samt taket.

Vi börjar kl 10 om ej annat meddelas. I huvudsak avslutar vi talkodagarna med bastu.

Allting vad gäller bygget tag kontakt med låg tröskel.

 mikael.blom(ät)veho.fi

0504639608

Mischa

Seglingsligan 2020

År 2020 ordnas det igen två kvaltävlingar där ESF kommer delta i det ena. Vilkendera det blir är ännu inte bestämt. Ifall laget klarar sig tillräckligt bra går föreningnen vidare till finaltävlingen och får också segla där.

11-13.9. Nådendal, NPS – kvaltävling 1
18-20.9. Helsingfors, BS – kvaltävling 2
16-18.10. Mariehamn, ÅSS – final

Dessutom på grund av fin framgång 2019 kvalade ESF in till den internationella ligan Sailing Champions Leauge i S:t Petersburg 13-16.8.

Ifall du är intresserad att representera ESF i Seglingsligan eller S:t Petersburg ska du anmäla dej till Anton Eklund (Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.). Lagsammansättningen bestäms under våren/sommaren.

Understödsföreningens verksamhetsberättelser

Understödsföreningens verksamhetsberättelser för 2017 och 2018 är nu uppladdade och hittas på hemsidan. Obs! Du måste vara inloggad för att kunna se dem.

Vad för understödsförening?

Esbo Segelförenings Understödsförening r.f. grundades 1949, i första hand för att erbjuda ESF:s ständiga medlemmar en möjlighet att ekonomiskt stöda sin segelförening med en liten medlemsavgift. Understödsföreningen tar också gärna emot medel i form av donationer och testamenten

Hur blir man medlem?

Kontakta ordförande Rabbe Sjöblom eller ombudsmannen Mikael Westerlund. Det går också bra att bara betala in medlemsavgiften, minst 25 euro, på Understödsföreningens konto FI5221851800039738.

LÄS MERA

Anmälningen till seglingskurser och träningsgrupper 2020 är öppen!

Mera detaljer samt tidtabell för seglingskurser och träningsgrupper 2020 hittas under "verksamhet" fliken. Anmälningar och betalning sker enkelt via hemsidan. Vid frågor kan ni kontakta oss på junior(ät)esbosegelforening.fi. Välkommen med!

Seglingskurser 2020 

Träningsgrupper 2020

Grattis Markus och Another Brick!

Renlunds Another Brick bästa finländska båt i tävlingen Arctic Rally for Cruisers.

Gott nytt år 2020!

Årets utbildare 2019

På Förbundets Supeveckoslut valdes årets mest framgångsrika seglare och funktionärer. ESF:s Kalle Lindell valdes till årets utbildare 2019. Ett stort grattis till Kalle för den fina utmärkelsen.

Höstmöte 2019

Medlemmarna kallas till höstmöte fredagen den 22 november 2019 kl. 18.30 på Sökö Sommarö FBK, Mataskärsvägen 1.

På mötet behandlas stadgeenliga ärenden. Utdelning av pris och utmärkelser.


Ingen anmälning till mötet behövs. Endast de som deltar i middagen anmäler sig senast den 18 november 2019 via hemsidans kalender. 

Middagen tillreds av Skärgårdsbutiken

Husets rökta lax
Husets gravade lax
Husets rostbiff
Potatissallad
Grönsallad
Svampsallad
Caesar med kyckling
Chevre-spenatsallad med fikon
Brödkorg med smör

Som efterrätt en ostkaka

Pris 35 €/pers.

Obs! egna måltidsdrycker

Grattis FinnFun

FinnFun med Tom Finell vid rodret vann både Suomenlahti rankingen (mest LYS, men också ORC) och DH Rankingen 2019.

Förbundets nyhetsbrev till alla medlemmar

ÅSS seglade silver i NM 2019 - vinnare var KSSS

Seurajoukkueiden Pohjoismaiden mestaruuskilpailut purjehdittiin viikonloppuna Maarianhaminassa J70-veneillä. Purjehdusliigan Suomen mestari Åländska Segelsällskapetin (ÅSS) oli tyytyminen hopeaan, kun ruotsalaisseura Kungliga Svenska Segelsällskapet (KSSS) vei voiton kahden pisteen turvin. PM-pronssia juhli norjalainen Grimstad Seilförening (GSF).
- Tällä kertaa oli pienet marginaalit, joten ei muuta kuin onnittelut KSSS:lle, ÅSS1:n kippari Daniel Mattson sanoo.

Liitteenä julkaisuvapaita kuvia Nordic Club Sailing Championshipistä. Kuvaajatieto mainittava: Pepe Korteniemi/SPV
Tulokset, Nordic Club Sailing Championship: https://ncs2019-championships.sapsailing.com/gwt/Home.html#/regatta/leaderboard/:eventId=ead70d8e-0fca-4aa0-bf83-e66c19de8ab3®attaId=Alandia%20Nordic%20Club%20Sailing%20Championship%202019

Ystävällisin terveisin,

Iina Airio
Kilpapurjehdustiedotus
Suomen Purjehdus ja Veneily ry

 

Åländska Segelsällskapet vinnare i Seglingsligan 2019

Vinnare var alltså ÅSS, på andra plats NJK och på tredje plats XS.ESF-lagen placerade sig på god femte (yngre) och sjätte (äldre) plats.

Saxat från förbundet sida:

Åländska Segelsällskapet seglade in segern i Finska Seglingsligan på hemmavatten. Segern kom med en väldigt liten skillnad till Nyländska Jaktklubben som tog fast försprånget med stormsteg under sista seglingsdagen. Segern gick till ÅSS med endast 0,63 poängs skillnad.
– Denna seger känns särskillt bra, för nivån i årets liga var högre än tidigare år. Till detta bidrog de tidigare kvaltävlingarna och att klubbarna satsat med duktiga seglare i sina lag, berättar skeppare Daniel Mattson.
– Grunden till vår seger lades under de två första dagarna, för de sista starterna seglade vi inte vidare bra. Vad som var orsaken till det är svårt att säga men segern smakar bra, fortsätter Staffan Linberg från guldlaget.
ÅSS får behålla Sportklubbens pokal (från 1886) och får äran att representera Finland i havskappseglingen Nord Stream Race år 2020.
De fyra bästa klubbarna, ÅSS, NJK, XS och Brändö Seglare (BS) får möjlighet att nästa år segla i Sailing Champions League.

ÅSS 2: Daniel Mattson, Staffan Lindberg, Mathias Dahlman och Jasper Karlsson.
NJK 1: Thomas Hallberg, Juhana Rintala, Robert Nyberg och Christoffer Silén.
XS 2: Thomas Hacklin, Kim Westman, Aleksi Lehtonen och Mika Malm.

Här placeringarna enligt SapSailing.

FB IMG 1570963105581

FB IMG 1570963126009

 

FB IMG 1570963165911

FB IMG 1570963179300

FB IMG 1570972437275

FB IMG 1570972428429

Seglingsligan etapp tre 2019

Finalseglingen i Mariehamn 11-13 oktober

Länk till Segling och båtsport i Finland

Två ESF-lag deltar!

Juniortalko i Amiralshamnen

Onsdag 9.10 ordnas det Juniortalko i Amiralshamnen från kl. 16.30- ca 19
Vi städar undan föreningens jollar, gummibåtar och övrig utrustning inför vintern. Kom med och hjälp till, blir vi många så går det snabbt! Vi börjar kl. 16.30 och håller på till ca kl. 19 eller tills allt är undanstädat. Kom med hela tiden eller en stund då du hinner! Samtidigt kan du städa undan din egen jolle. Juniorverksamheten bjuder på något smått och gott =) Välkomna!

ESF Juniorteam

Seglingsligan etapp 2 - Åländska Segelsällskapet vann

Finalen seglas i Mariehman 11 - 13.10.2019.

Till finalen går Brändö Seglare, Nyländska Jaktklubben, Åländska Segelsällskapet 1, Brändö Seglare 2 och WaWe Sailing Academy, Åländska Segelsällskapet 2, Wild Card, Extra Staerk Ocean Racing Society 2, Nyländska Jaktklubben 2 och Wasa Segelsförening. Dessutom de två bästa juniorlagen från Mariehamns Seglarförening och Esbo Segelförening.

Tummarna upp!

Följ med på Sap Sailing!

 

Seglingsligan 2019 etapp 1 klar - Brändö Seglare vann

Lyckade arrangemang, vädret kunde ha varit bättre!

Så här skriver förbundets Iina Airio:

Suomen Purjehdus ja Veneily ry, tiedote.

Kokenut Brändö Seglare näytti taitonsa ensimmäisessä Purjehdusliiga-karsinnassa

Suomen Purjehdusliigan ensimmäinen karsintalohko on purjehdittu menestyksekkäästi Espoossa. Ylivoimaiseen voittoon kiiti helsinkiläisen Brändö Seglaren ykkösjoukkue (32,5 pistettä).
Paikkansa Maarianhaminassa 11.-13. lokakuuta purjehdittavassa finaalissa varmistivat myös Nyländska Jaktlubben (41), Åländska Segelsällskapet (42), Brändö Seglare 2 (55) ja WaWe Sailing Academy (66).
- Olemme purjehtineet samalla joukkueella kolme vuotta. Se auttaa tietysti, kun manööverit ovat kunnossa. Emme tehneet viikonloppuna suuria virheitä ja onnistuimme purjehtimaan tasaisesti, BS1:n kippari Mattias Lindfors kiittelee tiimiään (Niclas Borenius, Jonathan Barck ja Asta Salo).
Toinen karsintalohko purjehditaan ensi viikonloppuna Naantalissa. Kuudenneksi ja seitsemänneksi Espoossa sijoittuneet joukkueet (Esbo Segelförening ja Xtra Staerk Ocean Racing Society) voivat osallistua karsintaan myös Naantalissa ja yrittää sitä kautta vielä sinetöidä paikkansa loppukilpailussa.
Suomen Purjehdus ja Veneilyn Purjehdusliiga-vastaava Thomas Hacklin on tyytyväinen kilpailuun.
- Kisa päästiin käymään vaihtelevissa olosuhteissa, kun perjantaina oli kevyttä tuulta ja viikonlopuksi tuuli voimistui. Esbo Segelföreningin järjestelyt olivat erinomaiset niin vesillä kuin maissa, ja purjehtijat viihtyivät hyvin, Hacklin sanoo.
- Taistelu karsinnan kärkisijoista oli kolmen tiimin kesken tiukkaa, ja viidennestä finaalipaikasta käytiin myös kova kamppailu. Meillä oli onnistunut avaus Purjehdusliiga-kaudelle.

SPV tiedottaa Naantalin karsintaan osallistuvista joukkueista ja purjehtijoista lähemmin.

Osakilpailut 2019:
Karsinta: 13.-15.9. Espoo, ESF (purjehdusajat noin: pe 13.30-18, la 10-17 ja su 10-16)
Karsinta: 20.-22.9. Naantali, NPS
Finaali: 11.-13.10. Maarianhamina, ÅSS

Ystävällisin terveisin,

Iina Airio
Kilpapurjehdustiedotus
Suomen Purjehdus ja Veneily
0400 418953
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Seglingsligan 2019 kör i gång

ESF är värd för den första deltävlingen av tre, 13-15 september. För mera info se förbundets länk eller länk till ESF:s egen sida.

Sista onsdagsseglingen 2019

Inte så många deltagare, SSW över 10 m/s. Några modiga vågade sig ut i alla fall:

2 Laserseglare, bröderna Martin och Thomas Baltscheffsky

1 Optimist, Assi Lindell

1 RSFeva, avbröt då båten gick sönder

1 stora LYS, ImppuB, Pekka Rapeli

1 lilla LYS, Pinta, Martin Hausen

606-seglarna fattade ett demokratiskt beslut: ingen deltar.

Oavsett höststormen var stämningen på Paven god - många mat-&dryckgäster njöt av att sitta inomhus.

Efter den vanliga prisutdelningen för dagens seglingar delades Onsdagspokalerna ut till dem som vunnit flest segrar under säsongen:

Opti yngre: Assi Lindell

Opti äldre: Nathaniel Shahar

Laser standard: Thomas Baltscheffsky

Laser radial: Thomas Baltscheffsky

606: Team Lemström

Lilla LYS: Sabrina, Magnus Forsén

Stora LYS: FinnFun, Tom Finell

Ingressbilden är från Skärgårdsmuseets fb-sida, knäppt på 1930-talet.

Grande Finale 21.9.2019

GF seglas lördagen den 21.9.2019.
Tävlingen är en sluten tävling och går på onsdagsbanor. Också klassindelnigen är som på onsdagsseglingen.

Anmälningen sker i Amiralshamnen på skepparmötet där också banan bestäms.
Skepparmöte kl 11.00.

Om intresses finns ordnas BYO BBQ på Harrys.

Välkommen med!

Pentala-RWYC Challenge 2019 - resultat

Pentala - RWYC Challenge seglades i fint sensommarväder 25.8.2019.

I lilla LYS-klassen segrade Emil Lindblommed  "Sara" medan Tom Finell "FinnFun" kom på andra plats i stora LYS.

Från ESF detog ytterligare Freyr Riska med "Skärflickan".

Länk till manage2sail

606-klassmästerskap 17-18.8.2019

ESF-lag fyra bästa! Grattis!

1 Victor Mesterton och Lotta Lemström

2 Markus Nilsson och Benjamin Nilsson

3 Peppi Karlemo och Pontus Karlemo

4 Mikael Blom och Colle Diesen

På god femte plats kom Tusse och Adam Tallberg från NJK.

Sammanlagda antalet deltagande båtar var 15.

Fullständiga resultat på manage2sail.

Pentala-RWYC Challenge 25.8.2019

PENTALA - RWYC Challenge sö 25.8.2019 är en LYS-tävling och samtidigt Havskappseglarnas (Avomeripurjehtijat) Rankingdeltävling.

Information och anmälning via manage2sail.

NOR 

Orderbrev (på finska) Gammal, borttagen.

Länk till manage2sail:

https://www.manage2sail.com/fi-FI/event/PentalaRWYC#!/onb?tab=documents&classId=LYSPentalaRWYC

Pentala Runt 2019

Pentala Runt seglades söndagen 11.8 i sydlig vind, 7-11 m/s. Mamm- och Pappseglingen backades tyvärr på grund av för hård vind och för lite intresse att försöka spratla runt banan i ösregn...

 

Pentala Runt 2019 Resultat

Klassprovningsonsdag 6.8

Den traditionella klassprovningen ordnades som vanligt under den sista onsdagsträningen 6.8 ute på Paven.

Junioronsdagsseglarna fick pröva på bl.a. 29er, Laser, J70 och Tornado!

IMG 20190809 WA0003     IMG 20190809 WA0003

Pentala runt 11 augusti 2019

Pentala runt samt Mamm- och pappseglingen i Optimist seglas traditionellt dagen efter Paven-kräftskivan som i år infaller 10.8. Juniorerna sköter själva mamm- och papp, se information om årets segling.

Pentala runt är en lekfull, intern ESF-tävling för segelbåtar i olika klasser, LYS, Laser, 606 osv.

LYS-båtarna har Chase-start med början kl 12. Beroende på vindriktningen går banan antingen med- eller motsols runt Pentala. Anmälning och skepparmöte för LYS-båtarna i Amiralshamnen söndag kl. 11. Kontakt med tävlingsledningen på Pentala behövs.

LYS-båtarnas seglingsföreskrifter inklusive respitabeller finns här

Anmälning och skepparmöte för lättbåtarna hålls på Paven, starten har vanligen gått en stund före första LYS-båt.

Välkommen med!

 

Grattis Ines och Richard

Ines Karlemo tog silvermedalj bland flickorna på Opti NM i Norge och Richard Diesen blev 10.e bland pojkarna. Fint seglat - Grattis!

ESF:arna var också de bästa Finländarna.

Datum för höstens båtlyft i Amiralshamnen

Tid och datum för höstens båtlyft 2019 i Amiralshamnen är fastslagna och anmälningen har öppnats:

Båtlyft 1: lördag 14.9 kl 07.00

Båtlyft 2: söndag 29.9 kl 07.00. OBS! Endast de 30 första båtarna ryms med (i anmälningsordning)

Båtlyft 3: söndag 13.10 kl 07.00

Bockarna lyfts på plats veckan innan första lyftet.

Inför vinterförvaringen och vårens sjösättning: utgångsläget är att de flesta båtar står på ungefär samma plats som förra vintern, men förändringar kan ske. Om din båt har haft en plats långt in bakom andra båtar och du önskar ett sent båtlyft eller tidig sjösättning, kontakta då lyftchefen på Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. eller 040 547 6358.

Från ESF Junior Sailing FB-sida

Hela 10 ESF:are deltog i Laser Masters i Nagu!
Benko Enoksson vann Legends-klassen, Derek Breitenstein var bästa Great Grand Master och Henrik Eklund först av Grand Masters.
Resultaten hittas här: https://www.nagusegelsallskap.fi/?x167959=224776

Saxat från ESF junior Sailings FB-sida

Fina resultat i Hangö-regattan 2019!

Sju ESF-båtar var med och tävlade i diverse klasser i EVLI Hangöregattan det senaste veckoslutet med god framgång! Bland annat vann Tom Finell Lys2-klassen och Emil Lindblom Albin Express-klassen 👏
Resultaten hittas på https://www.manage2sail.com/…/4e755601-e1e9-49c7-8e68-a8939…

ESF:are som också var med: Emmi Winqvist, Anton Eklund, Miska Merentie, Nicke Rostedt och Pekka Mattila

ESF Feva Cup 4.7.2019

ESF Feva Cup seglades torsdagen 4.7 i friska vindar, men trots det kämpade juniorerna väl.

RESULTAT

Namn R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
Assi, Ines 1 1 1 5 1 2 11
Richard, Edvin 4 2 2 2 2 4 16
Lovisa, Rafael 3 4 3 3 4 3 20
Nathaniel, Alexander, Leevi 5 6 6 1 3 1 22
Wenzel, Beni 2 3 4 4 5 6 24

Fina tävlingsresultat

Lilyan blev 3.e och FinnFun 4.e av 14 startande in DH-klassen i Esbo-Hogland race 2019.


I Emäsalon lenkki, HTPS, vann FinnFun klart i tävlingens DH klass över sina 4 konkurrenter. Båten fick dessutom V-priset för snabbaste seglade tid(!), trots endast två ombord.


Grattis till fina seglingsresultat!

manage2sail

FinnFunn flyger fram

25.5 Helsinki Two Star DH, LYS. 60 Nm

FinnFun med Niku och Amiralen tog en klar seger i den första deltävlingen av tvåmansrankingen, arrangerad av NJK, med HSK som start och målgångsplats. FinnFun ledde i korrigerad tid från start till mål, men på den ca 20 Nm långa kryssen i vattnen kring Helsinki kassun, i frisk vind var båten överläget snabbast båt mot båt. Nio båtar med LYS från 1.35 till 1.12 deltog.

2.6 WB-Sails Round the Buoys, ORC banseglingar

Tre starter seglades, de två första i ca 12 knops vind och den sista i klart lättare. FinnFun vann samtliga, men en segling ströks p.g.a. dåliga vindförhållanden. Ombord förutom Amiralen var Niku Wärnhjelm och Jokke Majander från ESF samt trotjänarna Frida Pelin och Henkka Andersson. I klassen startade 13 båtar.

Kölis på Paven 14.6.2019

Kölbåtsskeppare och besättningar önskas välkomna till Paven på middag och dans!

För mera information se länk!

Påminnelser

Amiralshamnstalko 25.5. kl. 9 med sopplunch då arbetet är klart.

Grand Opening 25.5. – skepparmöte kl. 14 i Amiralshamnen.

Provtryckning av gassystemet 4.6. med början kl. 16. Anmäl dig till liisa(ät)kutinlahti.com senast 31.5.

Paven städtalko 30.5. Anmäl dig till mikael.blom(ät)veho.fi, 0504639608.

Brandsläckargranskning i hamnen 4.6. med början kl. 17:30 OBS TIDEN ÄNDRAD!

ESF Webbshop är öppen!

Den nya ESF Webbshopen är äntligen öppen. Klicka in dig på esbosegelforening.store. Där kan du hitta allt från skjort och jackor till tröjor och shorts prydda med ESF logo. Observera att produkterna inte finns i lager utan föreningen gör beställningar med (relativt) jämna mellanrum.

Nästa gemensamma order skickas in redan fredagen 25.5! Beställ före det så hinner produkterna till midsommar.

esf neule 0640 navyesf pikee 0527 valk

Spiltorna på plats!

Bomprojektet i Amiralshamnen framskrider! Överflödiga bojar ska tas bort, vattenkranar och slanghållare installeras.

Länk till flera bilder. Du måste vara inloggad för att kunna titta!

https://esbosegelforening.fi/galleri/pontoner-i-airalshamnen-2019

DJI 0210

Fantastisk flygtur!

Onsdagen den 8 maj 2019 samlades ett 15-tal ESF:are på Malms flygfält för att ta en tur med "Dakotan" DC-3.

Lasse Ingvall, sedan gammalt medlem i DC Association/DC Yhdistys, stod för arrangemangen. Flygturen blev en upplevelse som sent kommer att glömmas!

20190508 182248 Copy

Brandsläckargranskning i Amiralshamnen

Onsdagen den 8.5.2019.

Börjar kl 16 och slutar kl 19 eller när alla kunder  är klara.

Valborg på Pentala

Valborgsaftons picnic-knytkalas-talko på Pentala 30.4.kl 16!

Välkomna att fira rolig Valborgsafton med trevliga människor. Samtidigt kan ni bekanta er med byggprojekten. Man behöver inte jobba, men för alla som vill hittar vi nog något byggnadsstädnings arbete.

https://www.facebook.com/groups/229175837196550/permalink/2104957052951743?sfns=mo

 

ESF Besiktningar 2019

Besiktningar i Amiralshamnen:
Skrovbesiktning
To 2.5 klo. 17-19
Lö 4.5 klo. 13-15
Ti 14.5 klo. 17-19

Grund- och årsbesiktning klo.17-19
Må. 27.5
Må.3.6
Ti. 4.6
Må.10.6
Ti.11.6
Må 17.6
Ti 18.6

Paven, onsdagar på kvällen enligt överenskommelse
29.5
5.6
12.6
19.6

Andra tillfällen enligt överenskommelse med besiktningsman.

Nattvaktsbokningen är öppnad

Nattvaktsbokningen fungerar nu. Vi ber om ursäkt för att bokningen av tekniska skäl inte fungerade tidigare.

Boka dina nattvaktsturer senast 30.4. (Logga in - Boka nattvaktstur - i högra spalten på startsidan)

Varje medlem med bryggplats vaktar två gånger per sommar, medlemmar med två bryggplatser vaktar tre gånger per sommar. Sprid ut vaktturerna så att en är i början och en i slutet på säsongen.

Inbjudan till årsmöte

Välkommen på ESF:s årsmöte fredagen den 29 mars 2019 kl. 18.30 på Vikingaborg.
På mötet behandlas de ärenden stadgarna föreskriver.
Utdelning av förtjänsttecken. Utnämning av hedersmedlem. Val av en ny styrelsemedlem.

Efter mötet, middag tillredd av vår kock Henrik Vilén.

Förrätt: Sallad med parmaskinka
Varmrätt: Indonesisk köttgryta med ris
Efterrätt: Kaffe/te med Toscakaka

Pris: 25 euro per portion, juniorer 15 euro per pers. Junior = ESF junior.

Obs! Egna måltidsdrycker!

Anmälning till middagen efter mötet via kalendern senast den 25 mars 2019.

Hjärtligt välkomna!

 

Pentala-talko i strålande väder 1-2.3.2019

Nybyggena på Pentala tar form. Servicehuset har redan värmen påkopplad och grunden till sovstugorna är klar.  Allt byggmaterial till sovstugorna fraktades från Amiralshamnen till Pentala på fredag och lördag.

 20190301 101104 Copy

Första bilden är tagen i Amiralshamnen av VM-E.

Sol då stugorna fraktades

Resten av bilderna är knäppta av Robert Donner.

Kallelse till extra föreningsmöte

Medlemmarna kallas till extra föreningsmöte 27.2.2019 kl.18.00 i Amiralshamnen. På mötet behandlas Amiralshamnens infrastruktur, uppgradering av bryggorna och finansieringen av bryggprojektet.

Välkomna!

Styrelsen

Segla till Hogland - är det möjligt?

Inbjudan till föredrag och diskussion på NJK Björkholmen

Länk till inbjudan

Aktiva ESF:are på Sommaröarna

 
 Dålig hörbarhet  för mobiltelefoner.
Läs om Inka Finell och Peter Joutsi i dagens Hufvudstadsblad (7.2.2019)!

Monika Mikkola i Miami

Monika Mikkola är i ledning i Laser Radial i världscupen i Miami Bild: Jukka Saarikorpi/SPV

Länk Resultat efter Race 3

Classic Yacht Symposium 2 mars 2019

Anmäl dig till Klassikersymposiet 2019 den 2.3.!
Vi ordnar igen ett internationellt Klassikersymposium för vänner och entusiaster av klassiska segelbåtar den andra mars i Helsingfors. Huvudteman för i år är:
1. Sparkman & Stephens – historia och framtid, presentationer av Donald Tofias, S&S nya ägare och John Lammerts van Bueren, personlig vän till Olin Stephens (1908-2008)
2. Tolvornas renässans i Baltikum, presentationer av 12mR -seglare och ägare Patrick Howaldt, Philipp Skafte-Holm, Bobby Cyrus ja Henrik Andersin.
3. De fenomenala kommande klassikersäsongerna - sexornas VM, femfemmornas VM och 90-års jubileumsår för guldpokalen, femmornas internationella cup 2019 och mycket annat 2020.

Symposiet ordnas i samarbete med SPS, NJK, HSK, ESF och BS

På kvällen blir det symposie-middag för alla intresserade på restaurang Sipuli. Symposiet kostar 40€ och middagen 60€.

Var vänlig anmäld dig så fort du kan, vi har ett begränsat antal platser på symposiet.
Hela programmet och anmälningsblankett hittar du här: Anmälan och program

Ilmoittaudu 2.3 järjestettävään 2019 Klassikkosymposiumiin!
Järjestämme jälleen kansainvälisen Klassikkosymposiumin maaliskuun 2. päivänä Helsingissä. Tämän vuoden pääteemat ovat:

1. Sparkman & Stephens – historia ja tulevaisuus, puhujina Donald Tofias, S&S uusi omistaja ja John Lammerts van Bueren, Olin Stephensin (1908-2008) pitkä-aikainen ystävä.
2. 12mR-veneiden renessanssi Pohjois-Euroopassa, puhujina purjehtijat Patrick Howaldt, Philipp Skafte-Holm, Bobby Cyrus ja Henrik Andersin
3. Tulevat upeat klassikkokesät - kuutosten MM, viisviitosten kultapokaalin 90-vuotisjuhlat ja MM-purjehdukset, viitosten kansainvälinen regatta vuonna 2019 ja paljon muuta 2020.

Symposiumi järjestetään yhteistyössä seuraavien pursiseurojen kanssa: SPS, NJK, HSK, ESF ja BS.

Illalla järjestetään symposiumi-illalliset Kultaisessa Sipulissa. Symposium hinta 40€ ja illallisten hinta on 60€

Ilmoittaudu pian, symposiumiin ja myös iltaan mahtuu rajallinen määrä osanottajia.
Yksityiskohtainen ohjelma ja ilmoittautuminen täällä.

 

 

 

Arkivdonation

Ur Esbo stadsmuseums nyhetsbrev:

"Museet har fått nya föremål som anknyter till det havsnära Esbo till sina samlingar
Stadsmuseet fick på Luciadagen 2018 en betydelsefull arkivdonation av Esbo Segelförening rf. Segelföreningens aktiva medlemmar har på egen hand ordnat material som de samlat sedan föreningen grundades år 1906. I materialet ingår t.ex. nyligen hittade blåkopior på ritningarna till Paven, som Sigurd Frosterus ritat."

Leveransen 13 december 2018
På bilden från vänster intendent Virpi Talja och ESF:s Viveca Mentzer-Ekholm, Rabbe Sjöblom och Finn Eriksson.
Bild: ESM

Vinjettbilden visar en sida ur operetten Amatörseglare, komponerad år 1916 av Nils Lüchou. Operetten uppfördes samma sommar på Paven.

 

 

God jul och gott nytt år 2019!

Julstämning på Pentala! Mischa knäppte bilderna 20.12.

Julhälsning från Pentala

 IMG 20181220 WA0002

 

Monika Mikkola årets seglare

Vid Segling och Båtsport i Finlands Superveckoslut i november firades årets framgångsrika seglare.

Till årets seglare valdes Monika Mikkola, 22,

i år fjärde i VM-seglingen i Laser radial och säkrade därmed en seglarplats i de olympiska spelen i Tokyo.

Länk till SBF:s sida.

Hedersmedlem i Havskappseglarna r.f.

Tom Finell har utsetts till första hedersmedlem i Havskappseglarna r.f.!

Citat från Amiral Finells webbsida: "Det blev ett första pris trots allt!
Och bäst av allt - behöver inte sluta kappsegla !?"

 

!? AMIRALEN FYLLER 65 ÅR SOM KAPPSEGLARE I ÅR !?
I UTMÄRKELSEN INGICK OCKSÅ EN LÅDA UTMÄRKT RÖDVIN OCH FLASKORNA HAR NU FÅTT EN SAKLIG ETIKETT. NÅGRA FLASKOR KOMMER ATT GÅ TILL FÖRTJÄNTA I ÅRETS BESÄTTNING, BARA JAG HAR "RANKAT" DEM!? ( Länk till Amiralens hemsida Se bilder 2018 Övrigt t.h.)
ETT VÄRDIGT SLUT PÅ SÄSONG 65! NU ÄR DET BARA ATT BÖRJA SE FRAM MOT SÄSONG 66!?

Det började 1954 med ving L 73, FUN och har nu kommit till FIN 10810 FinnFun!
Det skall TEAM FIN-L!? fira med flitigt kappseglande...!?

 65 år som kappseglare

Höstmöte med middag 23.11.2018

Medlemmarna kallas till höstmöte fredagen den 23 november 2018 kl. 18.00 på Sökö Sommarö FBK, Mataskärsvägen 1. På mötet behandlas stadgeenliga ärenden. Utdelning av pris och utmärkelser.

Anmälning till middagen efter mötet på hemsidan senast den 20 november 2018. (www.esbosegelforening.fi/Kalender/Anmälan till evenemang)

Hjärtligt välkomna!

Styrelsen

Du behöver inte oroa dig för att vid höstmötet bli invald i styrelsen eller någon kommitté - kandidater för posterna har blivit vidtalade i förväg.
Anmälan till själva mötet behövs inte, men kocken vill veta hur många portioner han ska förbereda, därför behövs anmälan till middagen. Familjemedlemmar kan anmäla sig på samma gång, skriv i förnamnsspalten t.ex. Folke och Saga...

Nordiskt klubbmästerskapen 19-21.10

Nordiska klubbmästerskapen börjar på fredagen (19.10) i Mariehamn!
Vem blir Nordens bästa klubb? På plats kommer de bästa klubbarna från de nationella ligorna 2018 i Finland, Sverige, Norge och Danmark. Tuffa tävlingar att vänta som du kan följa med via Finska Seglingsligans Facebook-sida. ESF har ett ungdomslag med som består denna gång av seglarna Lucas Karlemo, Anton Eklund, Sam Stenman och Thomas Lindström. Information om övriga klubbar och seglare hittar du i pressmeddelandet här!

Förbundets Superveckoslut 2018

Föreningsseminarium, Gala och höstförbundsmöte under samma tak på Fiskartorpet, Helsingfors, 24-25.11.

 

Välkommen till Superveckoslutet, som ordnas 24-25 november 2018 på Fiskartorpet i Helsingfors. Tre olika evenemang ingår: Föreningsseminariet Tillsammans till Sjöss, galan och höstförbundsmötet.

På Föreningsseminariet Tillsammans till Sjöss, som riktar sig till föreningens funktionärer och medlemmar, träffar du kolleger från andra föreningar. Seminariet ger idéer för hur man utvecklar föreningsverksamheten: utbildningen, juniorverksamheten, tävlingsverksamheten för motorbåtar och kappseglingen.

Avslutningen av båtsäsongen firas på supégalan lördagen 24 november kl. 18. Alla medlemmar i SBF:s medlemsföreningar är välkomna. God mat, levande musik och trevligt sällskap utlovas. De som har varit framgångsrika belönas och vi firar säsongens prestationer.

Höstförbundsmötet hålls på Fiskartorpet i Helsingfors söndagen 25.11 med början kl. 10.

Tilläggsuppgifter, anmälningar och prisuppgifter: sv.spv.fi/superveckoslutet

Alla föreningsmedlemmar kan delta i galan och seminariet.

6 oktober final för Finells 65 års kappseglingskarriär

Grattis till karriären!

Karvalakkikisa resultat

Amiralens hemsida

och Grattis till Xelina som den här gången blev "bara" fjärde!

Ännu ett fint veckoslut för ESF!

Päsregattan (Turkisregatta) Amiral Finell FinnFun etta, Nicke Rostedt Xelina fjärde, Mikke Majander Troy tionde i LYS3 stora klassen (20 sammanlagt).

Resultat

ESF Juniorlag silver i Optimist lag-FM

Resultat

 

Grande Finale 2018 - 9 deltog!

Grattis till goda ESF-resultat!

Espoon Merenkävijät ordnade Laser Radial FM 9.9: Brons för Jakob Eklund!

Flera ESF-ungdomar deltog, bl.a. Nuutti Laine, Thomas Lindström, Karoliina Soini och Frans Järvi

Resultat

I Laser Standard kom Peter Westermarck på sjätte plats (av 17)

Koivusaaren Pursiseura ordnade tvåmanssegling/kaksinpurjehdus 9.9: FinnFun etta och Xelina tvåa!

Resultat

Se också Amiralens hemsida

Grande Finale 2018

Grande Finale seglades ändå först på söndagen eftersom det blåste storm därute på lördagen.

Resultaten kan du snart kolla på Verksamhet / Kappseglingar / Interna tävlingar.

Grande Finale seglas lördagen den 22 september, inte den 23.9 som det felaktigt meddelats i verksamhetsplanen och senaste nyhetsbrev.

LYS-tävling utan spinnaker.

Skepparmöte hålls i Amiralsamnen klockan 10.00

Start och mål vid gamla koppin på Pentala klockan 11.30.

Anmäl dig i vaktkoppin i  Amiralshamnen eller på kalendern, hemsidan.

Pentala RWYC Challenge 2018

Pentala RWYC Challenge seglas på söndag 26.8! Anmälning senast torsdag. Tävlingen går mellan Paven och Nokkala och är öppen för LYS-båtar.

Deltagaravgiften 30 € betalas vid anmälning.

Länk till tävlingens hemsida.

Resultat

Spännande veckoslut

Tredje deletappen för årets Seglingsliga, ESF-laget slutade på tionde plats, ESFYouth-laget på åttonde.

Resultat

FM i Folkbåt och Optimistjolle...

Saxat från ESF Junior Sailings facebooksida: ESF fick två nya finska mästare detta veckoslut då Simon Karlemo vann Optimist FM och Nuutti Laine Laser 4.7 FM!!! Övriga ESF-seglare har också seglat fint! Bland annat Nathaniel Shahar som slutade på tredje plats i optimisternas kadett-tävling. Fem ESF:are med i Opti FM, fem med i Opti Kadett-tävling, två med i Laser 4.7 FM och två med i Laser Standard FM! Dessutom har ESF:s båda lag iFinlands Seglingsliga 2018 tävlat i den tredje och sista deltävlingen för detta år. De placerade sig 8:e respektive 10:e i deltävlingen och fick således i hela årets liga placeringarna 8 och 10.
Optimist resultat:
https://www.manage2sail.com/fi-FI/event/OptiSM2018
Laser resultat:
https://www.taps.fi/wp-conte…/uploads/…/08/Lopputulokset.pdf

Nuutti Laine Guld i Laser 4.7 FM 2018 Copy

Nuutti Laine Finsk Mästare i Laser 4.7

 Simon Karlemo Guld i Optimist FM 2018 Copy

 Simon Karlemo Finsk Mästare i Optimistjolle

Och så Tallinn Race förstås! Resultat

Business LYS tvåa Xanta Maria, A Nordström (av 25)

Irc tvåa Another Brick, Markus Renlund (av tre)

LYS 1 trea ImppuB, Pekka Rapeli (av 33)

LYS 2 etta Xelina Nicke Rostedt; fyra FinnFun, Tom Finell (av 33)

LYS Overall trea ImppuB, Pekka Rapeli

Bilden är vinnarlaget i LYS 2, fotograf Frida

Vinnare i LYS 2 Hels Tall fotograf Frida Copy

Vinnarlaget i Helsinki Tallinn Race 2018

Tomme Finne sjunde i FM Folkbåt

Monika Mikkola VM-fyra

Glädjande besked i Amiralshamnen

Septiktanksugen fungerar igen!

Tack Lasse I som har orkat fixa!

Barösund Runt 2018

Av sammanlagt 52 båtar placerade sig FinnFUN på andra plats och Sabrina på femte!

Många andra ESF-båtar deltog.

Se Barosundrunt.fi eller Resultat

Sailing Team Finland i Århus

Världsmästare!

Lasse Lindell guld och Simon Karlemo  silver i Zoom8 Worlds! Hurra för våra duktiga ungdomar!

Seglingsligan i Vasa

Citerat från ESF:s fb-sida: Efter en tidig väckning och en lång bilfärd är båda ESF lagen uppe i Vasa och färdiga för Seglingsligans deltävling nummer två! 😊 Båda lagen hann ut en sväng på vattnet för att träna och vilar sig nu inför morgondagen! Kl. 11 rullar det igång ifall vind finns tillräckligt (prognosen ser inte så lovande ut...). Följ med live via Suomen Purjehdusliiga - Finska Seglingsligan och sapsailing.com ⛵️

ESFs lag består av:
Jakob Eklund
Henrik Eklund
Bettina Lemström
Lynn Bäckström

ESF Youth består av:
Saara Tukiainen
Anton Eklund
Thomas Lindström
Lilli Tukiainen
Lucas Karlemo

Totalt 16st lag med.

Seglingsligan 2018 etapp två

Info från förbundet, tyvärr bara på finska. ESF-laget deltar!

Suomen Purjehdus ja Veneily ry, tiedote
19.7.18

Wasa Segelförening pääsee puolustamaan liigajohtoaan kotimaisemissa
Suomen Purjehdusliiga jatkuu tulevana viikonloppuna 21. heinäkuuta alkaen Vaasassa, kun kauden toinen osakilpailu starttaa. Avausosakilpailun Maarianhaminassa kuukausi sitten voitti Wasa Segelförening, WSF. Tuolloin voitto oli pienoinen yllätys, mutta kotivesilleen WSF lähtee ehdottomien suosikkien joukossa.

Emil Lindblom bästa Albin Express i Hangö, dag 2

Samma sak dag 3!

Bravo Emil!

se hangoregattan.fi

Nord Stream Race 2018

Den tuffaste havskappseglingen i Östersjön, Nord Stream Race, har seglat i hamn i Helsingfors Åländska Segelsällskapet, ÅSS, som seglar för Finland seglade starkt i en frisk motvind från Stockholm.

Nord Stream Race – båtarna har seglat till Helsingfors från hjärtat av Stockholm till vår huvudstad Helsingfors. Seglarna hade endast 48 timmar på sig att slicka sina sår efter den brutala andra etappen.

Emäsalon lenkki 2018 - resultatlista

Bra jobbat ESF!

Länk till resultat

Finska seglingsligan 2018

Seglingsligans första deltävling gick på Åland i helgen. ESF har två lag med - ett vanligt och ett juniorlag! Bilder, resultat och övriga uppdateringar kommer in på Suomen Purjehdusliiga - Finska Seglingsligan FB-sidor.

 I dag segrade Wasa Segelförening, ESF-laget kom på femte plats och ESF-Youths på sjätte plats av sammanlagt tolv lag..Fint kämpat, grattis!

 

Paven-kräftskiva 11 augusti 2018

Pavens traditionella kräftskiva infaller i år lördagen den 11.8.
Det finns ett allmänt ESF-bord, troligen på verandan, och bord med värdar och egna gäster.

Läs mera om mat- och drickutbudet, hur man bokar samt programmet!

Framgångar

Tuula Tenkanen seglade hem bronsmedaljen från World Cup Finalen i Marseille!

Juniorerna seglade bra på Down Town Sailing Week.

Diverse jolleklasser tävlade utanför Helsingfors i Down Town Sailing Week. På Optimistbanan tog Simon Karlemo en klar seger! Övriga placeringar blev 9. Lasse, 13. Richard, 35. Ines, 36. Assi och Leevi som bara kunde segla en dag på grund av feber 61. Totalt med 80 optimister.

På Laser banan blev Frans 6:e i 4.7 klassen och i Radial blev resultaten enligt följande: 10. Thomas, 12. Nuutti, 18. Karoliina.

I Hogland runt tävlingen, bättre känd som Espoo-Suursaari Race kom Lilyan 4:e i DH (Double Handed) klassen och Imppu B 10:e i LYS1 klassen.

Gastbörs - WhatsApp

Vi har nu många 606:or och andra kölbåtar på ESF men har ibland utmaningar att få många samtidigt på startlinjen. För att underlätta gastjagandet före onsdagsseglingen har jag grundat en WhatsApp grupp för ändamålet.

Gammal är äldst!

Tom Finell med besättning seglade seger i WB Sails Round the Buoys 3.6!

Gratulerar till gott resultat i säsongens första kappsegling!

Detta var den första deltävlingen i Suomen Lahden Ranking och en bra början på Amiralens 65 års jubileumssäsong.

Resultat ORC B

Skolsegling sedan 2012

I år var det sjätte gången jag kom med mina små vänner från Storängens årskurs 2 till Paven.
De 66 barnen kom i två grupper med buss 145 till Byviken, varifrån kommodoren Lauri transporterade dem med Aili till Paven.
Där fick barnen lära sig sjövett och -regler, knopar, segelbåtens olika delar, båthantering, segling på simulator samt segling med optimist och 606.
Anton Eklund ledde tränarteamet, som utöver honom bestod av Tuula Tenkanen på 606, Lucas Karlemo (optimist), Karoliina Soini (sjövett o knopar), Lilli Tukiainen (simulator), Anton Eklund (båthantering) samt Axel Mesterton (gummibåtstransåort).

Medan ena gruppen gick i seglarskola gick den andra gruppen på en vandring till Pentala träsket och Pentala sandstrand under ledning av Thomas Lindholm och Frej Mattssons. Båda grupperna - sammanlagt 66 barn - fick njuta av grillkorv på de soliga klipporna utanför Harrys Paviljong.

Returen på samma sätt via Byviken med buss 145 till skolan. Hela dagen bör minutplaneras i detalj för att allt skall klaffa. Men det gjorde det - för sjätte gången!

Alltsedan 2012 har 370 barn från Storängens skola (tidigare Mårtensbro) fått en grundkurs i segling på Paven.

Peter Joutsi

ESF och GDPR

Bästa användare av ESF:s hemsida och prenumerant på ESF:s nyhetsbrev!
Dataskyddsförordningen, eller GDPR, innehåller regler om hur man får behandla personuppgifter. Förordningen börjar gälla den 25 maj 2018.
ESF:s medlemsregister finns på förbundets ”Skjulet”/”Suuli” och på vår egen hemsida. Vi har formulerat en registerbeskrivning som finns publicerad bland blanketter och dokument. Länk till registerbeskrivningen.
Vi sparar dina kontaktuppgifter bl.a. för att kunna skicka information till dig om vår verksamhet, kurser, tävlingar och tillställningar.
Om du inte meddelar något annat får du som är registrerad på hemsidan också i framtiden nyhetsbrev från oss.

 

Välkommen och segla Grand Opening 26.5!

ESF:s traditionella Grand Opening seglas på lördag.
Skepparmöte i Amiralshamnen kl 14, start vid Paven, gamla startkoppin, ca kl 15 (exakt starttid bestäms vid skepparmötet).
Vi tillämpar onsdagsrutinerna, dock med den skillnaden att vi startar utanför gamla koppin och använder den och sydpricken som start- och mållinje. Banorna och starttiderna kommer vi tillsammans överens om på skepparmötet.

 

Amiralshamnen är nu Sälle-hamn!

Sälleutmärkelsen visar att föreningen värnar om miljön.
Hamnen är fortfarande avsedd endast för ESF:s medlemmar (inte gästhamn). Vi kommer inte att skylta med saken eftersom bara medlemmar har rätt att använda hamnen och alla tillgångar där.
Föreningens medlemmar uppmanas att också personligen bli Sop-Sälle-medlemmar! Till förmånerna hör då rättigheten att använda Håll skärgården ren rf:s sopstationer och toaletter runt om i Finlands skärgård, ett Sop-Sällemärke att klistra på båten som bevis för medlemsskap och tidningen Sälle som berättar om miljöfrågor, tömningsanläggningar etc.

Länk till Håll Skärgården Ren

Nattvaktsinhoppare

Hej! Om det finns intresserade av att vara nattvaktsvikarier/inhoppare kan man kontakta mig. Om någon behöver hjälp med sin vakttur, meddelar jag de frivilligas konktaktuppgifter och de inblandade kan sinsemellan komma överens om hur man gör/ersätter. Nattvakter måste vara 18 år och medlemmar i ESF. Man når mig via eposten robert.fogelholm(at)gmail.com

Onsdagsseglingarna kör igång 16.5!

De traditionella onsdagsseglingarna kör igång från och med 16.5! Kom ihåg att läsa igenom seglingsinstruktionerna, kolla bankartan och anmäla er. Det ser ut att bli soligt och varmt väder, det vill säga också perfekt för att bara följa med seglingarna från Pavens eller Harrys terrasser.

Mera info och anmälning

 

Hemsidan förnyad 24 april 2018

Som du ser har hemsidan fått en ny sidmall! Det stående innehållet är så gott som oförändrat, men kanske lite omgrupperat.  Skicka klagomål till viveca45 (ät) live.com om det är något du saknar eller har svårt att hitta. Vår förhoppning är att det ska vara lätt att orientera sig på webbsidorna och enkelt att hitta vad man söker. Sidmallen borde fungera bra också på telefoner och läsplattor.

- Under de fyra menyerna Föreningen, Verksamhet, Nyheter och Kalender borde du hitta vad du söker. När du pekar på en meny öppnar sig undermenyerna på sidan om, i vissa fall t.o.m. flera underavdelningar - prova!

- Inläggen hittar du i det breda text- och bildfältet. I högerspalten syns de senaste ändringarna i artiklarna

- En knapp för ansökning om medlemskap i ESF finns under senaste ändringar

-Under Bli medlem-knappen finns en nyhet - Vindmätaren som visar aktuell vindstyrka och -riktning på Pentala! Vindmätaren är en gåva till ESF:arna av Marita och Arne Lemström

- Facebook-knappen och en länk till vår sponsor Aktia avslutar högerspalten.

 

 

Släckar- och flytvästgranskning 2018

Brandsläckargranskning ordnas 15.5 i Amiralshamnen med början kl 17. Betalning på plats.

Samtidigt Flytvästklinik - du lär dig hur man kontrollerar sin uppblåsbara flytväst.

Ta med familjens/besättningens flytvästar, en av varje modell!

Sjösättning 1 flyttad till 26.4

På grund av isläget har den första sjösättningen flyttats till torsdagen den 26 april. De som redan har anmält sig till 19 april behöver inte göra någon ny anmälning. De kontaktas separat.

ESF medlemmar välkomna att delta i NJK:s kurser

Välkommen att delta i NJK:s kurser och programkvällar våren 2018. Anmälan sker via njk.fi.

Mera info får du vid behov av:
Pata Andersson, pata_andersson(at)hotmail.com

Nattvaktsbokning 2018

Bokningen av nattvaktsturer för sommaren öppnas i Amiralshamnen lördagen den 24 mars kl 12.00-15.00. Där kan man köa för att få just sina favoritnätter bokade och Amiralshamnskommittén bjuder på kaffe under tiden. Från och med den 25 mars öppnas bokningen som vanligt på hemsidan och denna möjlighet är öppen fram till den 15 april. Efter det fördelas nattvaktsturer åt de som inte själva har bokat. Samtliga som har bryggplats i Amiralshamnen är skyldiga att delta i vaktandet med två turer. De som har flera än en bryggplats vaktar tre turer.

Seglingsligan 2018

Välkommen till Finska Seglingsligan 2018!
Följande 16 klubbar som hör till SBF har anmält sig till ligan:

Itämeren Purjehtijat Ry.
SF Wasa Segelförening
SPS Suomalainen Pursiseura
HSS Helsingfors Segelsällskap
Esbo Segelförening
Vaasan Merenkyntäjät
NJK Nyländska Jaktklubben
TPS Turun Pursiseura
ÅSS Åländska Segelsällskapet
MSF Mariehamns Seglarförening
RPS Rauman Purjehdusseura
HSK Helsingfors SegelklubbFNST Finnish Navy Sailing Team
EPS Espoon Pursiseura
BS Brändö Seglare
ASS Airisto Segelsällskap

Det finns ännu två platser att fylla, men mer info ges under båtmässan i Helsingfors den 10.2 på förbundets avdelning.

Meddela adressändring!

Det har framgått att väldigt många ESF:are har bytt adress, mejladress eller telefonnummer.

Kom ihåg att meddela kansliet/sekreteraren om alla ändringar! I Skjulet kan/ska du införa dina ändringar själv, men kontakta kansliet om du har glömt hur man gör.

På planerna finns att införa möjlighet att via hemsidans framsida ge respons på olika saker.