Underkategorier

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 16-09-2017 07:00
Registration Start Date 22-08-2017 20:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 0
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 17-09-2017 22:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 30-09-2017 07:00
Registration Start Date 22-08-2017 20:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 0
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 01-10-2017 22:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 02-10-2017 18:00
Till / Loppuu / End date 02-10-2017 20:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Startdatum/Aloituspäivä/Start date 15-10-2017 07:00
Registration Start Date 22-08-2017 20:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 0
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 16-10-2017 22:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 18-01-2018 18:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Startdatum/Aloituspäivä/Start date 24-03-2018 12:00
Till / Loppuu / End date 24-03-2018 15:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad

OBS Flyttad till 26 april kl 14

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 19-04-2018 14:00
Till / Loppuu / End date 19-04-2018 18:00
Registration Start Date 03-04-2018 18:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 2 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 13-04-2018 16:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 26-04-2018 14:00
Registration Start Date 13-04-2018 12:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 4 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 27-04-2018 20:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 03-05-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 03-05-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 7 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 05-05-2018 07:00
Till / Loppuu / End date 05-05-2018 16:00
Registration Start Date 03-04-2018 18:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 16 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 06-05-2018 20:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 05-05-2018 13:00
Till / Loppuu / End date 05-05-2018 15:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 2 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Brandsläckargranskning ordnas 15.5 i Amiralshamnen med början kl 17. Betalning på plats.

Samtidigt Flytvästklinik - du lär dig hur man kontrollerar sin uppblåsbara flytväst.

Ta med familjens/besättningens flytvästar, en av varje modell!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 15-05-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 15-05-2018 18:30
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 15-05-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 15-05-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 3 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 19-05-2018 14:00
Till / Loppuu / End date 19-05-2018 19:00
Registration Start Date 03-04-2018 18:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 40 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 20-05-2018 20:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 26-05-2018 09:30
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 28-05-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 28-05-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 8 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 29-05-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 29-05-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 11 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 04-06-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 04-06-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 9 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 05-06-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 05-06-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 5 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 11-06-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 11-06-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 7 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 12-06-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 12-06-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 7 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 18-06-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 18-06-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 6 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl med namn, telefonnummer och båtens namn!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 19-06-2018 17:00
Till / Loppuu / End date 19-06-2018 19:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 8 [Se anmälda]

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 15-09-2018 07:00
Till / Loppuu / End date 15-09-2018 14:00
Registration Start Date 13-08-2018 07:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 16 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 16-09-2018 20:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 29-09-2018 07:00
Till / Loppuu / End date 29-09-2018 14:00
Registration Start Date 13-08-2018 07:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 28 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 30-09-2018 20:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 14-10-2018 07:00
Till / Loppuu / End date 14-10-2018 14:00
Registration Start Date 13-08-2018 07:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 24 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 15-10-2018 20:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Efter kl 14 öppnas nattvaktsbokningen i kalendern.

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 30-03-2019 12:00
Till / Loppuu / End date 30-03-2019 14:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad

Anmäl dig senast måndag 22.4. till torsdagens sjösättning (Sjösättning 1, 25.4 kl 14).

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 25-04-2019 14:00
Registration Start Date 30-03-2019
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 15 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 26-04-2019 23:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl dig senast onsdag 1.5 till Sjösättning 2 (lördag 4.5 kl 7).

Frågor kan riktas till oscar.lindfors(a)iki.fi
Startdatum/Aloituspäivä/Start date 04-05-2019 07:00
Registration Start Date 01-04-2019
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 9 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 05-05-2019 23:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Anmäl dig senast onsdag 15.5. till vårens sista sjösättning (Sjösättning 3, lördag 18.5 kl 14).

Frågor? Kontakta oscar.lindfors(ät)iki.fi

Riktgivande ordningsföljd (läget 17.5 kl 15:34)

1 Leiniälä Ilpo Celeste   P
2 Nilsson Jens Elina   K
3 Wilkman Clara Hoppsan   P
4 Silin Finn Ärkemaran    K
5 Ekström Benjamin Gaia   P
6 Palmberg Christopher Evlanda   K
7 Ramula Tiina Puppis   P
8 NYblom Rauno Dodo   K
9 Lahtela Lari Aurora II   P
10 Rekola Oskari Blanka   K
11 Boström Peter Celeste   P
12 Andersin Frej Scarabé III   K
13 Boijer Joakim Miranda   P
14 Gabrielsson Lotte-Maj Havslaxen   K
15 Ahlbäck Jöran Ursula II   P
16 Tiainen Tapani Avenir   K
17 Mattila Jaakko Aquilon   P
18 Paajanen Martti Bula-Bula   K
19 Snell Erkki Pippe Quick   P
20 Bremer Johan Pelikanen   K
21 Eklundh Tom Soniola   P
22 Ruokonen Pyry PIRAIA   K
23 Enari Mikael LdeL   P
24 Finne Ake Aurora   K
25 Nyman Paul Larus Marinus   P
26 Baltscheffsky T. Carolina   K
27 Raimondi Augeri Emanuele Isla   P
28 Ingström Jesper Venez   K
29 Aganimov Kim Bianca Mast P
30 Nyman Robert Chilla Mast P
31 Fogelholm Robert Aventure Mast P
32 Bäckström Johan Vera Mast P
33 bäckström lasse progressive Mast P
34 Sormunen Raimo Coralie Mast P
35 Karkiainen Ville Serendip Mast P
36 Förster Jan Notos Mast P
Startdatum/Aloituspäivä/Start date 18-05-2019 14:00
Registration Start Date 01-04-2019
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 37 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 19-05-2019 23:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 25-05-2019 09:00
Till / Loppuu / End date 25-05-2019 13:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad

Anmälning till liisa(ät)kutinlahti.com senast 31.5.

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 04-06-2019 16:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Startdatum/Aloituspäivä/Start date 04-06-2019 17:30
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad

Båtlyft 1 lördagen den 14.9 kl 07.00

Anmälningen öppnas 15.8 kl 9

Riktgivande lyftordning:

1 Isla 0-29ft
2 PIRAIA 0-29ft
3 Bula-Bula 0-29ft
4 Carolina 0-29ft
5 Avenir 30-39ft
6 Aurora 0-29ft
7 Larus Marinus 30-39ft
8 Vendeela 30-39ft
9 Luna de Lunes 0-29ft
10 Agains the wind 30-39ft
11 Ursula II 30-39ft
12 Nicotina 30-39ft
13 Hoppsan 0-29ft
14 Ejdern (IF) 0-29ft
16 Ärkemaran 0-29ft
17 Coralie 30-39ft, mast 
17 Serendip 30-39ft, mast 
18 s/y Aquilon 30-39ft
Startdatum/Aloituspäivä/Start date 14-09-2019 07:00
Registration Start Date 15-08-2019 09:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 17 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 15-09-2019 23:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Båtlyft 2 söndagen den 29.9 kl 07.00

OBS! Endast 30 båtar ryms med på Båtlyft 2.

Preliminär lyftordning:

1 Amanda 30-39ft
2 Miranda 30-39ft
3 Luna de Lunes 0-29ft
4 Oddny 30-39ft
5 Soniola 30-39ft
6 Scarabe 30-39ft
7 Pelikanen 30-39ft
8 s/y Navita 30-39ft
9 Xelina 30-39ft
10 Dodo 30-39ft
11 Den Grimme Ælling 0-29ft
12 Puppis 30-39ft
13 Hava 30/39ft
14 Chiquitita 30-39ft
15 Vindstilla 0-29 ft
16 Gaia 0/29ft
17 Evlanda 0-29ft
18 Aurora II 30-39ft
19 Fiksu Keksi 0-29ft
20 Hava 30-39ft
19 Trinity 30-39ft, mast
21 CRACKAJACK 30-39ft, mast
22 Happy Hours 30-39ft, mast 
23 progressive 30-39ft, mast 
24 Vera 40ft-, mast 
25 Aventure 30-39ft, mast
Startdatum/Aloituspäivä/Start date 29-09-2019 07:00
Registration Start Date 15-08-2019 09:00
Max deltagare/osallistujia/participants 30
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 25 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 30-09-2019 23:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Båtlyft 3 söndagen den 13.10 kl 07.00

Preliminär lyftordning: (ändringar kan ske) (Ändrad 11.10 kl 14:47)

1 Marianne 30-39ft
2 s/y Scylla 0-29ft
3 Saana II 0-29ft
4 Pippe Quick 0-29ft
5 havslaxen 30-39ft
6 Skärflickan 0-29ft
7 Troy 30-39ft
8 Elina 0-29ft
9 Skummis 30-39ft
10 Aquarelle 30-39ft
11 Tuulivei 30-39ft
12 Maiju 30-39ft
13 Lilyan 30-39ft, mast
14 First Lady 30-39ft, mast
15 Cirrus 30-39ft, mast
16 Bianca 30-39ft, mast
17 Chilla 40ft-, mast
18 Aquamarine 40ft-, mast
19 YA III 40ft-, mast
20 Celeste 40ft-, mast
21 Zeieten 40ft-, mast
  Aili  

 

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 13-10-2019 07:00
Registration Start Date 15-08-2019 09:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 22 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 14-10-2019 23:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Nattvaktsbokningen öppnar klockan 12 på hemsidan. På grund av det osäkra läget med COVID-19 viruset hålls nattvaktsbokningen enbart via webbsidan, dvs. vi håller ingen förhandsbokning i hamnen. 

Om du inte har möjlighet att boka turen via webbsidan, får du framföra dina önskemål per telefon/email 29.3 kl. 14 till Robert Fogelholm, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den./050-3510256.

Varje medlem med bryggplats vaktar två gånger per sommar, medlemmar med två byggplatser vaktar tre gånger per sommar. 

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 29-03-2020 12:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad

Sjösättning 1, torsdagen den 23.4 kl 14.

Notera att avgiften för sjösättningen inkluderar flytt av bocken.

Måla båtens namn, ägare och telefonnummer på bocken före sjösättningen! (Namnskyltar fästa med snöre eller motsvarande har en tendens att lossna under sommaren, och text skriven med tusch bleknar i solen.)

PRELIMINÄR LYFTORNING: (observera att förändringar kan ske)

1. Maiju
2. Gaia
3. Fiksu Keksi
4. Ejdern IF
5. Skärflickan
6. Marianne
7. Saana II
8. Ya III
9. S/Y Aquarelle
10. Oddny
11. Lilyan
12. CRACKAJACK

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 23-04-2020 14:00
Till / Loppuu / End date 23-04-2020 20:00
Registration Start Date 09-04-2020 21:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 12 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 24-04-2020 23:55

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Sjösättning 2, söndagen den 3.5.2020 kl 7.

Notera att avgiften för sjösättningen inkluderar flytt av bocken.

Måla båtens namn, ägare och telefonnummer på bocken före sjösättningen! (Namnskyltar fästa med snöre eller motsvarande har en tendens att lossna under sommaren, och text skriven med tusch bleknar i solen.)

Riktgivande ordningsföljd för sjösättningen:

1. Skummis
2. Troy
3. Den Grimme Ælling
4. Navita
5. Nicotina
6. Bula-Bula
7. Amanda
8. PIRAIA
9. Marianne
10. Cirrus
11. Bianca
12. Aquamarine
13. First Lady
14. Coralie
15. HAVSLAXEN
16. Against the wind

Cirrus är första mastbåt.

 

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 03-05-2020 07:00
Till / Loppuu / End date 03-05-2020 17:00
Registration Start Date 09-04-2020 21:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 18 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 04-05-2020 23:55

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Sjösättning 3, söndagen den17.5.2020 kl 7.

Notera att avgiften för sjösättningen inkluderar flytt av bocken.

Måla båtens namn, ägare och telefonnummer på bocken före sjösättningen! (Namnskyltar fästa med snöre eller motsvarande har en tendens att lossna under sommaren, och text skriven med tusch bleknar i solen.)

Riktgivande ordningsföljd:

1. Ärkemaran                             
2. Soniola
3. Hoppsan
4. Aurora
5. DodO
6. Scylla
7. Chiquitita
8. Scarabe
9. Aurora II
   
  Mastbåtar:
10. Celeste
11. Serendip
12. Tuulivei
13. Chilla
14. Aventure
   
  +Aili (i en lämplig lucka)

 

Aurora II är sista båt utan mast. De nio första lyfter vi på en dryg timme. Mastbåtarna tar c en halv timme per båt.

 

Startdatum/Aloituspäivä/Start date 17-05-2020 07:00
Till / Loppuu / End date 17-05-2020 17:00
Registration Start Date 09-04-2020
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 15 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 18-05-2020 23:55

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!

Extra sjösättning, för de sista båtarna i Amiralshamnen

Preliminär ordningsföljd:

1. Scarabe lll
2. Ann-Marie
3. Xelina
4. Miranda
5. Ursula II
6. Aquilon
7. Pippe Quick
8. Pelikanen
9. Esterina
Startdatum/Aloituspäivä/Start date 28-05-2020 17:00
Till / Loppuu / End date 28-05-2020 20:00
Max deltagare/osallistujia/participants Obegränsad
Anmälda / Ilmoittautuneita / Registered 9 [Se anmälda]
Sista anm.dag / Viimeinen ilm.päivä / Cut-off date 29-05-2020 23:00

Det går inte längre att anmäla sig men skicka ett mail och dubbelkolla ifall det finns någon lucka!