Onsdagssegling 2022

ESF

Resultat per 20.7.2022

606 Class

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, Entries: 11, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 18.5 25.5 1.6 8.6 15.6 22.6 29.6 6.7 13.7 20.7 27.7 3.8 10.8 17.8 24.8 31.8 7.9 Total Nett
1st 606 Far-Väl 36 Team Karlemo ESF 3.00 3.00 4.00 3.00 7.25 8.00 7.00 6.00 3.00 7.25               51.50 51.50
2nd 606 Estelle 88 Team Lemström ESF 2.00 7.25 5.00 0.00 DNC 5.00 7.00 9.25 4.00 5.00 6.00               50.50 50.50
3rd 606 Dione 30 Team Blom ESF 5.25 5.00 6.25 6.25 6.00 4.00 0.00 DNC 0.00 DNC 4.00 3.00               39.75 39.75
4th 606 RÖD GRANIT 79 Team Lindblom ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 5.00 4.00 9.25 8.00 7.25 0.00 DNC 5.00               38.50 38.50
5th 606 Latroy 39 Team Majander ESF 4.00 2.00 0.00 DNC 4.00 2.00 3.00 6.00 5.00 0.00 DNC 0.00 DNC               26.00 26.00
6th 606 Bengta 31 Team Kolster ESF 0.00 DNC 6.00 0.50 OCS 0.00 DNC 0.00 DNC 5.00 2.00 0.00 DNC 6.25 0.00 DNC               19.75 19.75
7th 606 Silvia 60 Team Holmberg ESF 1.00 1.00 3.00 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00 4.00 3.00 0.00 DNC 2.00               16.00 16.00
8th 606 Katrina 72 Team Musgrove ESF 0.00 DNC 4.00 2.00 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 0.50 OCS 1.00               12.50 12.50
9th 606   91 Team Tenkanen ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 6.00 3.00 2.00 0.00 DNC 0.00 DNC               11.00 11.00
10th 606 Malin 83 Team Weber ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00 3.00 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00 4.00               11.00 11.00
11th 606 Anni 2 Team Järvi ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 5.00 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               5.00 5.00

ILCA 7 Class

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, Entries: 6, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 18.5 25.5 1.6 8.6 15.6 22.6 29.6 6.7 13.7 20.7 27.7 3.8 10.8 17.8 24.8 31.8 7.9 Total Nett
1st ILCA 7   94322 Jukka Kajan ESF 0.00 DNC 1.00 0.00 DNC 2.25 1.25 3.25 1.00 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               8.75 8.75
2nd ILCA 7   1 Thomas Baltscheffsky ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 4.25 3.25               7.50 7.50
3rd ILCA 7   1042 Henrik Eklund ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 3.25 2.00 2.00               7.25 7.25
4th ILCA 7   180784 Mattias Fellman ESF 0.00 DNC 2.25 0.00 DNC 1.00 0.00 DNC 1.00 0.00 DNC 0.50 DNF 1.00 1.00               6.75 6.75
5th ILCA 7   191962 Martin Baltscheffsky ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00 3.00 0.00 DNC               5.00 5.00
6th ILCA 7 Pepito 193597 Peter Westermarck ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00 2.25 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               4.25 4.25

ILCA 6 Class

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, Entries: 8, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 18.5 25.5 1.6 8.6 15.6 22.6 29.6 6.7 13.7 20.7 27.7 3.8 10.8 17.8 24.8 31.8 7.9 Total Nett
1st ILCA 6   6565 Bettina Lemström ESF 0.00 DNC 1.00 0.00 DNC 0.00 DNC 1.63 0.00 DNC 1.25 0.00 DNC 5.25 6.25               15.38 15.38
2nd ILCA 6   207534 Johan Bischoff ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00 0.00 DNC 0.50 DNF 4.00 4.00               10.50 10.50
3rd ILCA 6   149228 Nils Lagerström ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 3.00 0.00 DNC 2.25 2.00 2.00               9.25 9.25
4th ILCA 6   8 Göran Paul ESF 0.00 DNC 2.25 0.00 DNC 1.25 0.00 DNC 4.25 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               7.75 7.75
5th ILCA 6   194810 Lotta Lemström ESF 1.25 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 5.00               6.25 6.25
6th ILCA 6   181493 Tore Kindstedt ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 3.00 3.00               6.00 6.00
7th ILCA 6   186343 Rudi Biaudet M 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 1.63 1.00 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 1.00               3.63 3.63
8th ILCA 6   212072 Nathaniel Shahar ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 1.00 0.00 DNC               1.00 1.00

ILCA 4 Class

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, Entries: 1, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 18.5 25.5 1.6 8.6 15.6 22.6 29.6 6.7 13.7 20.7 27.7 3.8 10.8 17.8 24.8 31.8 7.9 Total Nett
1st ILCA 4   117365 Nathaniel Shahar ESF 0.00 DNC 1.25 1.25 0.00 DNC 1.25 0.00 DNC 1.25 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               5.00 5.00

Finn Class

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, Entries: 1, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 18.5 25.5 1.6 8.6 15.6 22.6 29.6 6.7 13.7 20.7 27.7 3.8 10.8 17.8 24.8 31.8 7.9 Total Nett
1st Finn   227 Tore Kindstedt ESF 1.25 1.25 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               2.50 2.50

29er Class

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, Entries: 3, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 18.5 25.5 1.6 8.6 15.6 22.6 29.6 6.7 13.7 20.7 27.7 3.8 10.8 17.8 24.8 31.8 7.9 Total Nett
1st 29er Pertti 2035 Ines Karlemo & Assi Lindell ESF 2.25 3.25 0.50 DNF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               6.00 6.00
2nd 29er   1501 Kia Heimbürger & Leonie Hildén ESF 0.00 DNC 2.00 2.00 0.00 DNC 0.00 DNC 1.25 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               5.25 5.25
3rd 29er   1517 Benjamin Blom & Wenzel Diesen ESF 0.50 DNF 1.00 3.25 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC               4.75 4.75

Segelbräde Class

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, Entries: 1, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 18.5 25.5 1.6 8.6 15.6 22.6 29.6 6.7 13.7 20.7 27.7 3.8 10.8 17.8 24.8 31.8 7.9 Total Nett
1st Segelbräde   63 Thomas Baltscheffsky ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 1.25 1.25 0.00 DNC 1.25 1.25 1.25 0.00 DNC 0.00 DNC               6.25 6.25

ILCA 7 = tidigare Laser Standard
ILCA 6 = tidigare Laser Radial
ILCA 4 = tidigare Laser 4.7


www.esbosegelforening.fi/verksamhet/kappsegling/onsdagsseglingar


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com