Onsdagssegling 2021

ESF

Resultat per 09.06.2021

606 Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 10, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 19.5 26.5 2.6 9.6 16.6 23.6 31.6 7.7 14.7 21.7 28.7 4.8 11.8 18.8 25.8 1.9 8.9 Total Nett
1st 606 Dione 30 Team Blom ESF 3.00 1.25 7.00 8.25                           19.50 19.50
2nd 606 Estelle 88 Team Lemström ESF 5.25 0.00 DNC 9.25 4.00                           18.50 18.50
3rd 606 Far-Väl 36 Team Karlemo ESF 4.00 0.00 DNC 6.00 6.00                           16.00 16.00
4th 606 Silvia 60 Team Holmberg ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 8.00 3.00                           11.00 11.00
5th 606 Katrina 72 Team Musgrove ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00 7.00                           9.00 9.00
6th 606 Malin 83 Team Weber ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 3.00 5.00                           8.00 8.00
7th 606 Bengta 31 Team Kolster ESF 2.00 0.00 DNC 5.00 0.00 DNC                           7.00 7.00
8th 606 Alpha 890 Team Sallinen ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 4.00 0.00 DNC                           4.00 4.00
9th 606 Latroy 39 Team Majander ESF 1.00 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00                           3.00 3.00
10th 606 E&E 16 Team Eriksson ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 1.00 1.00                           2.00 2.00

ILCA 6 Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 19.5 26.5 2.6 9.6 16.6 23.6 31.6 7.7 14.7 21.7 28.7 4.8 11.8 18.8 25.8 1.9 8.9 Total Nett
1st ILCA 6   194810 Lotta Lemström ESF 3.00 0.00 DNC 1.25 2.25                           6.50 6.50
2nd ILCA 6   201042 Henrik Eklund ESF 4.25 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC                           4.25 4.25
3rd ILCA 6   206565 Bettina Lemström ESF 2.00 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC                           2.00 2.00
4th ILCA 6   185343 Martin Baltscheffsky ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 1.00                           1.00 1.00
5th ILCA 6   186343 Tore Kindstedt ESF 1.00 0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC                           1.00 1.00

ILCA 7 Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 3, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 19.5 26.5 2.6 9.6 16.6 23.6 31.6 7.7 14.7 21.7 28.7 4.8 11.8 18.8 25.8 1.9 8.9 Total Nett
1st ILCA 7   180784 Mattias Fellman ESF 1.25 0.00 DNC 3.25 2.25                           6.75 6.75
2nd ILCA 7   94322 Jukka Kajan ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 2.00 1.00                           3.00 3.00
3rd ILCA 7   188527 Thomas Baltscheffsky ESF 0.00 DNC 0.00 DNC 0.50 OCS 0.00 DNC                           0.50 0.50

29er Class

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Lättbåt Onsdag
Rank Class Boat SailNo Name Club 19.5 26.5 2.6 9.6 16.6 23.6 31.6 7.7 14.7 21.7 28.7 4.8 11.8 18.8 25.8 1.9 8.9 Total Nett
1st 29er   2035 Ines Karlemo & Assi Lindell ESF 1.25 0.00 DNC 0.50 DNF 2.25                           4.00 4.00
2nd 29er   2053     0.00 DNC 0.00 DNC 0.00 DNC 0.50 DNF                           0.50 0.50

ILCA 6 = tidigare Laser Radial
ILCA 7 = tidigare Laser Standard


www.esbosegelforening.fi/verksamhet/kappsegling/onsdagsseglingar


Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com